Eğitim Bilgileri

Bu eğitimi sizler için iki aşamada (bölümde) anlatmayı doğru bulduk. Bu eğitimiz birinci yarısında bölümde de bahsettiğimiz IP adreslerinden işe başlayacağız ve öğrenip yapabileceklerinize şaşıracaksınız 

İkinci bolumun ilk yarısında sizleri bilgisayar ağlarıyla tanıştırıyoruz hatta tanıştırmakla kalmıyor kendi bilgisayar ağınızı da tek başınıza kurabiliyor hale gelmenizi sağlıyoruz. Bu bolümde isleyeceğimiz konular oldukça detaylı olacak ve öncelikle IP adreslerini öğrenmekle ise başlayacağız. Uzman seviyede IP adresleme yapabileceksiniz, bağlantı testleri gerçekleştirebilecek ve en önemlisi ağdaki bağlantı sorunlarını da tespit edip, analizler yapıp, çözümler üretebileceksiniz.  Ayrıca dünyanın herhangi bir yerindeki arkadaşınızın bilgisayarına ya da üst komşunuzun bilgisayarına yada farklı bir lokasyondan evinizdeki bilgisayarınıza çeşitli yollarla nasıl bağlanılabileceğini sizlere gösteriyor olacağız.

Derslerimizin sonunda kendi bilgisayar ağınızı rahatlıkla kurabileceksiniz. Bir ofis networkunu yapılandırabileceksiniz, dosya ve klasörlerinizi ağda paylaştırabilecek ve ağdaki diğer kaynaklara erişimler gerçekleştirebileceksiniz. Tüm bunları IP lerle uygulamalı olarak sizlere bu bolümde gösteriyor olacağız.  IP ler konusunda bir sistem uzmanı/mühendisi kadar bilgi sahibi olacaksınız. 

Bunların yanında herkesin merak ettiği bir çok konuya teknik analiz ve yaklaşımlarla açıklık getireceğiz. Örneğin internette gezinirken özgür müsünüz yada ne kadar özgürsünüz?  Yapılan bir eylem sonucunda adresiniz nasıl tespit ediliyor? İnternette iz bırakmadan gezinmek mümkün mudur gibi bir çok konuda cevaplarını merak ettiğiniz soruların karşılığını teknik açıklamalarıyla eğitimde bulacaksınız. Ebetteki eğitimde modemlerden, switch cihazlarından, network kablolarından ve diğer ağ cihazlarından da bahsetmeyi unutmadık ve bunlarla beraber DNS- DHCP- VARSAYILAN AG GECIDI gibi network kavramlarını da detaylı bir şekilde uygulamalıyla anlattık, extra olarak hiz ve veri hesaplamalarına kadar ilerledik.

Sonuç olarak bu bolumu network kariyerine ilk defa adim atacaklar için özenle hazırladık. IT network kariyerinizi başlatacak olan bu bolum ile sizleri sıfırdan alıp heyecanlı bir teknik yolculuğa çıkartıyoruz ve özenle seçtiğimiz konularla sağlam bir network altyapısı edindiriyoruz.

İkinci yarısında da amacımız sizleri büyük ve kurumsal ağlarla, merkezi yönetimli bilgisayar ağlarıyla tanıştırmak ve bu ağları kurup yönetebilir seviyeye getirmek. (Uygulamalarla bu beceriye ulaşmanızı sağlayacağız)

Bu bolumu Windows Sistem Yöneticisi (Windows sistem mühendisi) olmayı hedefleyen, ve kariyerini bu alanda geliştirmek isteyen katılımcılar için özenle hazırladık. Oluşturacağımız bir domain ortamında derslerimizi uygulamalı olarak isliyor olacağız. Her detay sıfırdan uygulamalı olarak sizlere aktarılıyor olacak. Kurumsal ağlardaki ilk derslerimize bir  Windows Server makine kurarak başlayacağız. Bu süreçte bir Windows sunucunun tüm kurulum aşamalarını ve kurulum sonrası ayarlarını detaylı bir şekilde öğreniyor olacaksınız. Sunucumuz üzerinden büyük ağları yönetmek için sizlerle, yasayan kullanıcıları, bilgisayarları, ve gruplari olan bir domain ortami olusturacagiz. Ve bu ortamda yani tamamen kurumsal bir yapı da bir sistem yöneticisi olarak rol alabilmek için ihtiyaç duyacağınız en can alıcı konuları detaylı bir şekilde uygulamalı olarak sizlerle paylaşacağız.

Çok sayıda uygulamamız olacak ve gerçek yasamdan örneklerle de bu uygulamalarımızı daha da anlamlandıracağız. Bir Windows sunucuyu sıfırdan kurabilecek, yönetimini gerçekleştirebilecek, ve sunucu üzerine farklı roller ekleyebileceksiniz, ardından kurumsal ağlardaki binlerce kullanıcı ve bilgisayar tek bir sunucu üzerinden nasıl yönetilir, yasaklar nasıl uygulanır, güvenlik açıkları oluşturmadan kaynak paylaşımları nasıl yapılır, kullanıcı izinleri nasıl atanır ve çok daha fazlasını uygulamalı bir şekilde derslerimizde sizlere anlatıyor olacağız.

Bu bolumler için tüm uygulamaları eksiksiz gerçekleştirebilmek için minimum RAM miktarı 10-12 GB

Önerilen RAM 16 GB tir.

Eğitim İçeriği


Bölüm 1

Bölüm 2

 • Kişisel bilgisayarlardan başlayarak endüstri standardı büyük ağlar, sunuculara kadar tüm bilgisayarların gelişim süreçleri, çalışma prensipleri ve davranış özellikleri hakkında uzmanlık düzeyinde detaylı bilgiye sahip olabilir; onların donanım ve işletim sistemleri yönetimine profesyonel düzeyde hakim olabilirsiniz. Öğreneceğiniz matematiksel hesaplamalar ve programalar ile otomatikleştirip daha zeki ve hızlı davrandırabilir; sizleri istediğiniz olayların gerçekleşmesi durumunda bilgilendirmelerini ve aralarındaki öncelik hiyerarşisini kurgulayacaksınız.
 • Network topolojilerini istenen hacimde başlangıç düzeyinden başlayarak küçük ölçekli, büyük ölçekli, çok büyük ölçekli dizayn edebilir, kurgulayabilir ve kurabilirsiniz. Bu ağları kolaylıkla yönetebilir, gereken hızlarda, yönlerde ve izinlerde mimar ilendirebilirsiniz. Herhangi bir network ‘teki trafiği paketler düzeyinde görebilir ve tüm networklerin topolojileri haritalarını okuyabilir, çizebilir ve bileşenlerini yöneteceksiniz.
 • Network ve sistemlere ileri/üst düzey güvenlik ve gizlilik önlemleri aldırabilirsiniz. Yazılım sal ve donanımsal güvenlik duvarlarını yönetebilir; network trafiğine gereken yön ve izinler düzeyinde müdahale edebilir, kurallar belirleyebilirsiniz. Veri kriptolama ve kartografiyle veri yok etme yöntemleriyle gizliliği bireysel ve kurumsal düzeyde yöneteceksiniz.
 • Bilgisayarların, sunucuların ve networklerin performans sorunlarını anlık olarak belirleyebilir, detaylı olarak teşhis edebilir, ileri düzey iyileştirmeleri acil müdahalelerde bulunacak kısa sürede ne yapılması gerektiğini öğreneceksiniz.
 • Network’ teki protokollerin yön ve port özelliklerini bilebilir, davranış özelliklerini komutlarla değiştireceksiniz.
 • Network ve sistemlerdeki kullanıcı hareketlerini, erişimlerini, davranışlarını ve etkilerini anlık gözleyecek, kayıt altına alacak, istenen periyotlarda raporlayacaksınız.
 • Sistemin cihaz kaynaklarındaki performans, doluluk ve arıza durumlarını anlık gözleyebilecek; belirleyeceğiniz eşiklere ulaşan değerlerin oluşması halinde alarmlar kurgulayacak, meydana gelen durumların istediğiniz kişilere otomatik mail-sms gönderimini sağlayacaksınız.
 • Sektördeki sistem ve networklerde sık rastlanan yanlış kurguların ve olası hataların açıklamalarıyla ön bilgiye sahip olabilir; etkilerini eğitim içerisinde gözleyebilir ve unutulmaması gerekenler başlığı altında not alabileceksiniz.
 • Windows Server 2016 nasıl kurulur ve yapılandırılır? Bir domain nasıl oluşturulur? (adım adım tüm kurulum sureci uygulamalı olarak) Domaine bilgisayarlar nasıl katılır? Bu sorulara cevap verir hatta eğitim verebilir duruma geleceksiniz.
 • Sıfırdan Windows 10 (örnek Windows tabanlı bir işletim sistemi kurma) kurulumu ve domaine üye yapılması. Kullanıcılar, gruplar ve OU lar nasıl oluşturulur? Domaindeki kullanıcılar ve bilgisayarlar nereden nasıl yönetilir? IP adresleri nedir nasıl yapılandırılır? DHCP nasıl kurulur ve ayarlanır? DNS çalışma mantığı. Kullanıcılara ve makinelere yasaklar nasıl atanır? Dosya ve klasörler nasıl paylaştırılır? İzin yönetimleri nasıl yapılır? Bu sorulara cevap verir hatta eğitim verebilir duruma geleceksiniz.
 • Sıfırdan bir domain kurup sistemdeki tüm makinaları bu domaine kattıktan sonra bir sistem yöneticisinin domain üzerindeki tüm haklarını kazanın ve bir sistem yöneticisi olarak domaini tek basınıza yönetebilecek seviyeye ulaşın.
 • Microsoft (MCSA ve MCSE) ve Cisco'nun dünya çapındaki en geçerli sertifikasyon sınavlarına ve bilgisayar mühendisliği bölümlerine hazırlanabilirsiniz.
 • Linux işletim sistemlerinin genel olarak hemen hemen tüm versiyonlarının en ince noktasına kadar ayarlarını öğreneceksiniz.
 • Linux Sistem Uzmanları / Mühendislerinin piyasadaki ihtiyacı her giden gün artmaktadır, bu alanda kazançlı bir kariyer planlayabilirsiniz.
 • Linux Sertifikasyon sınavlarına hazırlanabilir ve sertifikalarına sahip olabilirsiniz.
 • Linux işletim sistemlerinin bireysel versiyonlarının eğitmeni olabilirsiniz.
 • Gerçek bir Siber Güvenlik Uzmanı, Ethic Hacker veya Bilgi Güvenliği Uzmanı olmadan önce geniş bir bilgi tabanı oluşturacaksınız.
 • Veritabanı Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Eğitimlerine katılabileceksiniz.
 • Yüzlerce başlıkta eğitim alacaksınız iddia ediyoruz bu tarz bir eğitim Türkiye’ de üniversiteler dahil şimdiye kadar bu detayda verilmedi. Bu güzel eğitimin hazırlanmasının haklı gururunu yaşıyoruz.
 • Sıfırdan başlayarak IT sektöründe iş bulmak isteyen, meslek edinmek isteyenler,
 • IT sektöründe çalışan yeni başlayanlar,
 • IT sektöründe profesyonel düzeydeki çalışanlar,
 • Bilgisayar mühendisliği öğrencileri,
 • Microsoft veya müadili sertifikasyon sınavlarına hazırlananlar,
 • 1 milyon yazılımcı ve/veya bu tarz projelere hazırlanmak isteyenler,
 • Yazılımcı olmak isterken ilk aşama olarak network ve sistem mühendisliği düzeyinde eğitim almak isteyenler,
 • Adli Bilişim Uzmanı/Eğitmeni olmadan önce bilgi temeli oluşturmak isteyenler,
 • Ethic Hacker veya Bilgi Güvenliği Uzmanı olmadan önce bilgi tabanı oluşturmak isteyenler,
 • Siber Güvenlik Uzmanı, Ethic Hacker, Bilgi Güvenliği Uzmanı veya Pentester alanında kariyer yapmak veya kazanç sağlamak isteyen herkes,
 • Profesyonel (Senior), gerçek bir Siber Güvenlik Uzmanı olmadan önce bilgi temeli oluşturmak isteyenler,
 • Linux Sistem Uzmanı/Mühendisi olarak kariyer yapmak isteyen herkes,
 • Linux işletim sistemlerinin bireysel versiyonlarının eğitmeni olmak isteyen herkes,
 • Bilişim dünyasına ileri seviye meraklı başlangıç düzeyindeki bilgisayar kullanıcıları,
 • Kısaca IT alanında meslek edinmek isteyenler sıfırdan başlayarak meslek edinmek isteyen herkes.