Eğitim Bilgileri

Okul Sağlığı Hemşireliği eğitimi ile 0-17 yaş çocuklar ile ilgili tutumları, davranışları, kazanmaları, eğitimcilik becerilerini etkin ve etkili şekilde kullanarak tüm ilgili eğitim süreçlerini yürütebilir, sürdürülebilir hale gelmesini sağlamaktır. 0-17 yaş çocuklarının fiziki ve sosyal gelişiminin yanı sıra psiko-motor, zihinsel, cinsel gelişmelerinin istenilen düzeyde gelişmesi için kursiyerlere gerekli bilgi ve beceriyi kazandırarak ilgili takipleri gerçekleştirmesine katkıda bulunur. Ebeveynlerine 0-17 yaş konusunda rehberlik yapabilecek düzeyde bilgi ve beceriye sahip olarak gerekli konularda bilgi, öneri ve destekte bulunabilmelerine yardımcı olacaktır.

Öğrenciler ve çalışanlar gerek okul içerisinde gerçekleşebilecek ve gerekse okul dışından taşınabilecek çok sayıda sağlık riski ile karşı karşıyadır. Bu risklerle karşılaşılsın karşılaşılmasın kişilerin sağlığının değerlendirilmesi, geliştirilmesi, sağlıklı ve güvenli okul yaşamının sağlanması ve sürdürülmesi, öğrenciye ve sonrasında çevreye sağlık eğitiminin verilmesi kritik önem taşımaktadır

Ruh sağlığı çalışmaları, enfeksiyonlar, deprem, kazalar, şiddet, madde kullanımı, engellilik ve kronik hastalıklarla karşılaşma olasılığının yüksekliği Dünya Sağlık Örgütü’nü de bu alanda program yürütmeye itmiştir. Bu program çerçevesinde çocukların; hijyen, aile ve çevre güvenliğine vurgu yapılmaktadır.

Dünyada 19. Yüzyılda başlayan okul sağlığı konusu geç de olsa ülkemizde de gereksinim haline gelmiş ve oluşan bu farkındalık nedeniyle; 11 Eylül 2020 Cuma 31241 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Ortaokul ve Orta Öğretim Kurumları Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliğinin 6. Maddesine göre Okul Sağlığı Hemşireliği Zorunlu Hale Gelmiştir.

Okul sağlığı hemşireliğine dair tüm detaylara vakıf olacağınız kapsamlı teorik eğitim ve uygulamalarla Okul Sağlığı Hemşiresi olmanıza katkı sağlanacaktır.

19.Milli Eğitim Şurası’nda okullara sağlık personeli alınması önerisi kabul edilmiş ve istihdam için çalışmalar başlatılması yönünde karar alınmıştır. Sağlık Bakanlığı, pandemi öncesinde, okullarda bir sağlık personelinin mutlaka olması gerektiği ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü ve yakın bir tarihte hayata geçirileceğini açıklamıştır ve Eylül 2020’de, Ortaokul Ve Ortaöğretim Kurumları Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre okul sağlığı hemşireliği zorunlu hale gelmiştir.

BU NEDENLE DEVLETTE VE ÖZEL SEKTÖRDE GEÇERLİ OLACAK OKUL SAĞLIĞI HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKA PROGRAMINI TAMAMLAYANLAR ÖNEMLİ İŞ FIRSATLARI YAKALAYACAKLARDIR.

Okul Sağlığı Hemşireliği eğitimi ile 0-17 yaş çocuklar ile ilgili; - Tutumları, davranışları, kazanmaları, eğitimcilik becerilerini etkin ve etkili şekilde kullanarak tüm ilgili eğitim süreçlerini yürütebilir, sürdürülebilir hale gelmesi, - Fiziki ve sosyal gelişiminin yanı sıra psiko-motor, zihinsel, cinsel gelişmelerinin istenilen düzeyde gelişmesi, - ve ebeveynlerine 0-17 yaş konusunda rehberlik yapabilecek düzeyde bilgi ve beceriye sahip olarak gerekli konularda bilgi, öneri ve destekte bulunabilmelerine yardımcı olması sağlanacaktır. TÜM BU KAZANIMLAR SONRASINDA SERTİFİKALI HEMŞİRELER OKULLARDA GÖREV ALMA NOKTASINDA ÖNCELİKLİ KİŞİLER HALİNE GELECEKTİR.

  • En az lisans mezunu hemşireler,
  • Sağlık memuru,
  • Ebeler,
  • Acil Tıp Teknisyenleri,
  • Paramedikler,

1. Okul Hemşireliği Ders Notları
2. Okul Hemşireliği Kitabı

Kurs İçeriği

Eğitmen

  • Tanıtım ve Giriş

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Okul Sağlığı Hemşireliği Eğitimi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önerilen Eğitimler

Hemen Arayın
Biz Sizi Arayalım