Eğitim Bilgileri

Kesin tedavisi olmayan, hızla gelişen ya da yaşamsal fonksiyonların belirli bir süre sonra sonlanmasının beklendiği hastalara ve onların yakınlarına; verilecek hizmeti belirleyen ve uygulayan sağlık emekçilerine evde bakım hemşiresi denir.

İhtiyaç duyulan tedavi, bakım ve rehabilitasyonun başlatılmasını, devamını ve takibini sağlama evde bakım hemşiresinin temel görevleridir.

Evde bakım hemşiresinin mesleki becerilerin yanında, hasta ve yakınlarıyla etkili iletişim kurması ve farklı kültürlere aşına olması beklenir.

Diğer hemşirelik dallarına göre bu dalda çalışacak kişilerin evde hasta bakımı konusunda ihtiyaç duyulan tüm bilgileri edinmesi ve becerilerini geliştirmesi için dizayn edilmiş bir eğitimden geçmeleri yerinde olacaktır. Bu mesleğin gerçekleştirildiği süre içerisinde hemşireler acil ve yerinde karar vermelerini gerektiren çok sayıda durumla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle eğitimin mutlaka eksiksiz ve alana hakim kişilerce verilmesi gerekir.

04.02.2014 tarihli ve 28903 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği üniversitelere sertifikalı eğitim verme yetkisi vermiştir. Eğitimin sürecinde alınacak bilgi ile sizlere bu alandaki temel ve ileri düzey seviyede en iyi uygulama örnekleriyle sunulacaktır.

Evde bakım hemşireliğine dair tüm detaylara vakıf olacağınız kapsamlı teorik eğitim ve uygulamalarla evde bakım hemşiresi olmanıza katkı sağlanacaktır.

Profesyonel iş yaşamı nedeniyle hasta bakım fırsatlarını bulamayan kişiler, hastalığın niteliği nedeniyle bakım yetkinliğine sahip olmayan yakınlar ya da hastanın bakımının ağırlığı nedeniyle nitelikli yardım almak isteyen çok sayıda kişi evde bakım hemşiresinin profesyonel hizmetine gereksinim duymaktadır. Geçmişte hastane dışında bakımı gerçekleştirilemeyen ancak bakım teçhizatlarının uygun koşullarla edinilebilmesi ile bu teçhizatları kullanabilecek hemşirelerin hizmetlerine ev ortamında da ihtiyaç duyulmaktadır. Sertifikalı evde bakım hemşireleri, iş bulma ve edindirme platformlarında da çok sık aranılan kişiler haline gelmiştir.

Evde bakım hemşireliği eğitimi ile;

  • Hastalara ve yakınlarına nasıl hizmet verileceği,
  • Gerekli bakım, tedavi ve rehabilitasyonun sürdürülebilir şekilde nasıl gerçekleştirileceği,
  • Etkili iletişim kurmak gibi bakım için en önemli kavramların edindirilmesi,
  • Ortaya çıkabilecek her türlü; ani ya da sürekli durumda etkili ve acil karar verme yetkinliğinin kazandırılması sağlanacaktır.

TÜM BU KAZANIMLAR SONRASINDA SERTİFİKALI HEMŞİRELER EVDE BAKIM NOKTASINDA ÖNCELİKLİ KİŞİLER HALİNE GELECEKTİR.

  • En az lisans mezunu hemşireler,
  • Sağlık memuru,
  • Ebeler,
  • Acil Tıp Teknisyenleri,
  • Paramedikler,

Eğitim İçeriği14 DERS | 44.1 SAAT
1. Hasta Bakım Hemşireliği
2. Yaşlılık Kavramı ve Demografik Durum
3. Yaşlanma Teorileri
4. Yaşlılıkta Görülen Fizyolojik Değişiklikler
5. Yaşlılarda İletişim
6. Dünyada ve Türkiye'de Yaşlı Bakım Hemşireliği
7. Türkiyede Yaşlı Bireylere Verilen Hizmetler
8. Yaşlı İstismarı ve İhmali
9. Yaşlılarda İlaç Kullanımı
10. Yaşlılarda Diyabet ve Hemşirelik Bakımı
11. Yaşlılarda Kardiyovasküler Hastalıklar ve Hemşirelik
12. Yaşlılarda Kas ve İskelet
13. Yaşlılarda Sık Görülen Ürogenital Sorunlar
14. Yaşlılık Döneminde Sık Görülen Nörolojik Hastalıklar

Kurs İçeriği

Eğitmen

  • Tanıtım ve Giriş

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Evde Bakım Hemşireliği Eğitimi” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önerilen Eğitimler

Hemen Arayın
Biz Sizi Arayalım