Yangın yerinin (başlama) ve sebebinin bilinmesi ceza ve hukuk davalarında önemli yere sahiptir. Yine malzeme ve teknolojilerin kullanımına bağlı olarak yangının sebebinin bilinmesi önemlidir.

Yangının bulunduğu olay yerinin incelenmesi, gerekli teknik raporların elde edilmesi ve gerekli soruşturmalar yapılarak anlaşılması mümkündür. Yangının kasten mi? yoksa kaza sonucu mu? çıktığını öğrenmek; kaza sonucuysa ne tür bir kaza olduğunu belirlemek, kasıt sonucu ise ne şekilde ve ne amaçla çıkarıldığını ve kimin yada kimlerin çıkardığını belirleyebilmek mümkündür.

  • Avukatlar
  • Adli Tıp Personeli
  • Polis, Jandarma ve Muvazzaf Askerler
  • Mühendisler
  • Ön lisans ve lisans mezunları

Özel sektörde ve kamu kurumlarında geçerli olan parmak izi uzmanlığı eğitimini tamamlayanlar birçok fırsatı yakalayacak ve bu fırsatları değerlendirme şansına sahip olacaktır.

Devlette ve özel sektörde geçerli olan Adli Olay Yeri İnceleme uzmanlığı sertifika programını tamamlayanlar birkaç farklı alanda önemli fırsatları yakalayabilir.

Emniyet ve TSK’da çalışanlar daha nitelikli bölümler olarak görülen Kriminal Laboratuvarlar birimlerinde çalışma imkânı elde edebilir, bilirkişi olarak ek gelir sağlayabilir, ünvan değişikliği imkânı yakalayabilir ya da kendi danışmanlık firmasını kurarak yeni bir iş imkânı yakalayabilirler.

Avukatlar: Adli Olay Yeri İnceleme uzmanlığı eğitimini alarak, meslektaşlarınız arasında bu yönünüzle öne çıkabilirsiniz. Böylece daha fazla gelir elde etme yanında, rekabet içerisinde bulunduğunuz meslektaşlarınızdan bilgi, beceri ve tecrübe anlamında öne geçmiş ve kendinize değer katmış olursunuz. Bu tarz dosya alımlarında öne çıkarak, davalarınızdaki ağırlığınızı artırır, mağduriyetin ispatı, suçsuzluğun ortaya çıkarılması veya suç vasfının değiştirilmesinde daha geniş bir öngörü ortaya koyabilirsiniz.

 

Bilirkişi olma fırsatı; Bilirkişilik Daire Başkanlığının istediği standartları yerine getirerek bilirkişilik yapmaya hak kazanıp adliyeden dosya başına 500-1000 TL arası ücret alabilirsiniz. Ayrıca hukuk bürolarına danışmanlık yapabileceğiniz gibi suça bulaşan veya mağduriyet yaşayanların inceleme taleplerinden dosya başı yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Mütalaa yazabilirsiniz; Bu eğitim sonunda kendinizi geliştirerek avukatlarla çalışabilir ve müvekkilleri için bilimsel mütalaa yazabilirsiniz. Suça bulaşan veya mağduriyet yaşayan kişilerden alınan adli dosyalarda inceleme ücretlerinin ucu açıktır. Kritik dosyalarda alınan mütalaa ücretleri 80-90 bin liralara kadar çıkmaktadır.

Yukarıda saydıklarımız Adli Olay Yeri İnceleme Uzmanlarının iş imkânlarından sadece bazılarıdır. KOSGEB’in ARGE ve Girişimcilik programlarından da destek alınması mümkündür. PGA Akademi bu hususta sizlere ücretsiz danışmanlık verir.

Bu eğitimle adli yangın ve yangın yerinin tespiti incelemeleri yapacak bilgi birikimine sahip olacaksınız. Ayrıca üniversite onaylı, uluslararası geçerliği olan bir sertifikaya sahip olmanız bol kazançlı bilirkişilik dünyasının kapılarını size açacaktır.

PGA Akademi, aldığınız bu eğitimin akabinde, ihtiyaç duyduğunuz zaman alan uzmanlarıyla size teknik destek vermeye devam edecektir.

Kurs İçeriği

Eğitmen

  • Tanıtım ve Giriş

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Adli Yangın ve Yangın Yerinin Tespiti Uzmanlığı” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemen Arayın
Biz Sizi Arayalım