Eğitim Bilgileri

Ülkemizde Çokça İşlenen Nitelikli Sahtecilik Yoluyla Dolandırıcılık Suçlarının Yaygınlığı ve Var Olan Kurum ve Kuruluşların Yetersizliği, Özel Bilirkişilikte İhtiyaç Patlamasına Sebep Olmuştur. Bu Eğitim de Bu İhtiyaca Cevap Verecek Adli Belge Uzmanlarının Yetiştirilmesi Amacı ile Hazırlanmıştır. Bu Eğitim Sayesinde Siz de Küçük Bir Bütçe İle El Tipi İnceleme Cihazları ile Özel Bilirkişilik Yapmaya Başlayabilir ve Kendinize Ek Gelir Sağlayabilir Yada Kendi Danışmanlık Firmanızı Kurabilirsiniz. Bilirkişilik Daire Başkanlığı Müfredatına Uygundur.

Adli belge inceleme eğitimi, yazı ve imza incelemesi dediğimiz grafolojik incelemenin yanında, nüfus cüzdanı, ehliyet, diploma, çek-senet gibi değerli belgelerde yapılan sahteciliklerin incelenerek tespiti ve raporlanmasını kapsar.

Değerli belgelerin sahte ya da bozulmuş/değiştirilmiş olup olmadığının tespiti,  ayrıca el yazısı ve imzanın aynı kişi tarafından, üretilip üretilmediğinin ortaya çıkartılması
suistimallerin önlenmesi adli belge inceleme uzmanının işidir.

Ülkemizde çokça işlenen nitelikli sahtecilik marifetiyle dolandırıcılık suçlarının yaygınlığı, polis, jandarma ve adli tıp laboratuvarlarında mahkemelerden ve savcılıklardan gelen belge inceleme işlerine yetişilememesine sebep olmaktadır. Ayrıca mağduriyet yaşayan kişilerin inceleme yaptırabileceği özel laboratuvarların olmaması bu alanda oluşan özel bilirkişilik ihtiyacını öne çıkarmaktadır.

Eğitimin akabinde küçük bir bütçeyle temin edilebilecek el tipi inceleme cihazıyla özel bilirkişilik yapmaya imkan sağlayan bu eğitim, sizlere bu alandaki temel ve ileri düzey seviyede en iyi uygulama örnekleriyle sunulacaktır. 18 yıldır bu alanda hizmet veren ve 5 binin üzerinde raporlama yapan uzmanımız, yüksek lisans ve doktorasını da yine adli bilim programında tamamlamıştır.

 • Devlette ve özel sektörde geçerli olan adli belge inceleme uzmanlığı sertifika programını tamamlayanlar birkaç farklı alanda önemli fırsatları yakalayabilir.
 • Emniyet ve TSK ‘da; çalışanlar daha nitelikli bölümler olarak görülen kriminal laboratuvarlar birimlerinde çalışma imkânı elde edebilir, bilirkişi olarak ek gelir sağlayabilir, ünvan değişikliği imkânı yakalayabilir ya da kendi danışmanlık firmalarını kurabilirler.
 • Avukatlar; Adli belge inceleme uzmanlığı alan avukatlar meslektaşları arasında bu yönleriyle öne çıkar. Sahtecilikle dolandırılmış mağdurların avukatlığını üstlenmekte kolaylık elde eder ve kendisi de inceleme yapmaya ehil olur. Böylece daha fazla gelir elde etme yanında, rekabet içerisinde bulunduğunuz meslektaşlarınızdan bilgi, beceri ve tecrübe anlamında kendinize birçok değer katacak, bu tarz dosya alımlarında öne çıkacak, davalarınızdaki ağırlıklarınızı artıracaksınız. Mağduriyetin ispatı, suçsuzluğun ortaya çıkarılması ve suç vasfının değiştirilmesinde daha geniş bir öngörü ortaya koyacaksınız.
 • Bilirkişi olma fırsatı; Bilirkişilik Daire Başkanlığının istediği standarları yerine getirerek bilirkişilik yaparak adliyeden dosya başına 500-1000 TL arası ücret alabileceği gibi avukatlar ve mağdurların inceleme taleplerinden dosya başı yüksek gelir elde edebilirler.
 • Mütalaa yazabilirsiniz; Bu eğitim sonunda kendinizi geliştirerek avukatlarla çalışabilir ve müvekkilleri için mütalaa yazabilirler. Buradaki mütalaa ücretlerinin ucu açıktır. Kritik dosyalarda alınan mütalaa ücretleri 30-40 bin liralara kadar çıkabilmektedir.
 • Kendi firmanızı kurabilirsiniz; Düşük bir yatırım maliyeti olduğu için ihtiyaç duyulan hesaplı el tipi inceleme cihazlarının yanında masa üstü laboratuvar tipi bir cihazla kendi mini laboratuvarını kurabilirler. Böyle bir mini inceleme laboratuvarıyla iş alabileceğiniz gibi danışmanlıkta yapabilirsiniz.
 • Yukarıda saydıklarımız Adli belge inceleme Uzmanlarının iş imkânlarından sadece bazılarıdır. KOSGEB’in ARGE ve Girişimcilik programlarından da destek alınması mümkündür.

KAZANIMLAR

 • Bu eğitimle adli belge incelemesi yapacak kadar bilgi birikimi ve bol uygulama ile tecrübe edinmiş olacaksınız.
 • Ayrıca uluslararası geçerliği olan bir sertifikaya sahip olmanız bol kazançlı bilirkişilik dünyasının kapılarını size açacaktır.
 • PGA Akademi, aldığınız bu eğitimin akabinde, ihtiyaç duyduğunuz zaman alan uzmanlarıyla size teknik destek vermeyi bila bedel taahhüt eder.
 • Avukatlar
 • Polis, Jandarma ve muvazzaf askerler
 • Mali müşavirler
 • Muhasebeciler
 • Noterler
 • Bankacılar
 • Sigorta firmaları
 • GSM operatörleri
 • Kendini Geliştirmek İsteyerek Ek Kazanç Elde Etmek İsteyen Herkes
 • Mühendisler
 • Bilirkişiler
 • Aktif Bilirkişilik Yapanlar
 • Ön lisans ve Lisans mezunları

Yazının İncelenmesi
1. Giriş ve Yazının Tanımı
2. Yazının Tarihsel Gelişimi
3. Yazım Tarzları
4. El Yazısının Nitelikleri
5. Yazının Aidiyet Tespiti
6. Samimi Mukayese Yazıları
7. Huzurda Alınmış Yazılar
8. Değiştirme Gayreti İçerisinde Yazılan Yazılar
9. Yazıların Karşılaştırılması Ve Kanaat Beyanı
10. Örnek Yazı İncelemesi
11. Örnek Tetkik Belge İnceleme
12. Yazı inceleme Ders Notları

İmza İncelemesi
13. Dersin İçeriği
14. İmzanın Tanımı
15. İmzanın Yapısı
16. İmzanın Çeşitleri
17. Yasalarımızda İmza
18. İmzanın Kanuni Unsurları
19. Orjinal İmza ve Özellikleri
20. Gerçek İmzaların Kaligrafisini Etkileyen Faktörler
21. İmza Sahteciliği Türleri
22. İmzaların Analizinde Dikkat Edilecek Faktörler
23. Sahte İmzaların Tespiti
24. Şüpheli Gerçek İmzalar
25. İmzanın İnceleme Aşamaları
26. İmza Atan Kişinin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
27. Eğitim Sonrası İmza Değişikliği
28. Günlük Yaşantıdaki İmza Türleri
29. İmza Çeşitleri Örnekleri
30. İmzanın Zamanlı Değişimi
31. Örnek Vakaa Çalışması - 1
32. Örnek Vakaa Çalışması - 2
33. Örnek Vakaa Çalışması - 3
34. Örnek Vakaa Çalışması - 4
35. Örnek Vakaa Çalışması - 5
36. Örnek Vakaa Çalışması - 6
37. İmza İnceleme Ders Notları

Sahtecilik İncelemeleri
38. Giriş
39. Belgenin Tanımı ve Unsurları
40. Belge Türleri
41. Sahtecilik Nedir
42. Külli Sahtecilik
43. Kısmi Sahtecilik
44. İlave Yöntemiyle Yapılan Sahtecilik
45. Silme Yöntemiyle Yapılan Sahtecilik
46. Fotoğraf Değişikliği Yöntemiyle Yapılan Sahtecilik
47. Karalama - Lekeleme Yöntemiyle Yapılan Sahtecilik
48. Yakma ve Yırtma Yöntemiyle Yapılan Sahtecilik
49. Kısmi Sahteciliğin Yapılış Amaçları
50. Uydurma Suretiyle Oluşturulan Belgeler
51. Hayali Belgeler
52. Kamuflaj Belgeler
53. Sahte Belgelerle İstinaden Alınan Belgeler
54. Kısmi Sahtecilik Örnek (Fotoğraf Değişikliği)
55. Kısmi Sahtecilik Örnek (İlave)
56. Kısmi Sahtecilik Örnek (Sürşarj)
57. Temel Sahtecilik Özet
58. Sahtecilik Ders Notu

Raporlama
59. Rapor Yazım Kuralları
60. Bilirkişi ve Nitelikleri

Kurs İçeriği

Demo Derslerimiz

Eğitmen

PGA Akademi

 • Tanıtım ve Giriş
  60 Ders

Adli Belge İnceleme
Eğitimi
için 3 inceleme

 1. ALİ TOPAL

  İlk etapta uzaktan eğitim ile bu işi nasıl öğrenebilirim tedirginliği yaşamış olsamda, beni mahcup eden bu hizmet karşısında teşekkür etmeden duramazdım. Değerli danısmanlarına ve yetkililerine ilgilerinden ötürü teşekkür ederim.

 2. Arzu Aysel Kayadibi

  Eğitimi geçmiş olduğumuz senelerde aldım. Sistemim halen aktif ve halen derslere girebiliyorum. Temel bilirkişi eğitimi sonrası bilirkişilik yapmaya başladım. Bu işten keyif alıyorum. Gönül rahatlığı ile PGA’yı tercih edebilirsiniz.

 3. ONUR ERYILMAZ

  Öncelikle değerli hocamıza cok teşekkür ederiz. Süreçte cok ilgiliydi. Çok teşekkür ediyorum.

İnceleme yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemen Arayın
Biz Sizi Arayalım